Maść z antybiotykiem na opryszczkę - czy warto?

Maść z antybiotykiem na opryszczkę – czy warto ją stosować?

Pojawienie się na skórze zmian opryszczkowych wymaga odpowiedniej interwencji. Jednym z najczęstszych sposobów przeciwdziałania infekcji jest użycie preparatów aplikowanych bezpośrednio na skórę. Co powinny zawierać kremy i żele antyopryszczkowe? Czy zastosowanie maści z antybiotykiem jest właściwym wyborem?

Maści z antybiotykiem – niekoniecznie dobre rozwiązanie

 

Opryszczka jest problemem skórnym wywołanym przez wirusy HSV. W zależności od lokalizacji występujących niedoskonałości może to być odmiana HSV-1 (opryszczka wargowa, która często rozprzestrzenia się na sąsiednie okolice np. przewody nosowe, policzki) lub odmiana HSV-2 (opryszczka genitalna, rozwijająca się jednakowo u kobiet i mężczyzn). Skoro zmiany opryszczkowe są wynikiem infekcji wirusowej, to trudno oczekiwać skutecznych rezultatów po zastosowaniu maści z antybiotykiem. Co gorsza, czasami maści zawierające antybiotyk mogą doprowadzić do wydłużenia procesu leczenia.

Jednak nie we wszystkich przypadkach okażą się bezużyteczne. Gdy wokół pęcherzykowych zmian dermalnych pojawi się mniejsze bądź większe zaczerwienienie, to przeważnie jest sygnał o zakażeniu bakteryjnym. Bakterie mogą rozwijać się na drodze wtórnej infekcji np. chory rozdrapując pęcherze opryszczkowe tworzy idealne warunki dla tych patogenów, które mogą wnikać do organizmu przez otwarte rany.

Niemniej jednak producenci maści z antybiotykami zawierają w ulotkach informację, że tego typu preparaty są niewskazane do użycia podczas wirusowych infekcji skórnych.

Leki na opryszczkę – co warto stosować?

 

W aptekach można bez najmniejszego problemu znaleźć leki dostępne bez recepty, które są przeznaczone do przeciwdziałania zmianom opryszczkowym. Najpopularniejszym i zarazem niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie maści i kremów zawierających przeciwwirusowy acyklowir. Niejednokrotnie kremy z acyklowirem lub denotywirem zawierają dodatkowe substancje, które mają redukować występujące zmiany zapalne wynikające z aktywnego zakażenia. Przeważnie są to substancje sterydowe np. bentametazon czy hydrokortyzon – w niektórych przypadkach składniki te są stosowane w postaci monopreparatów.

Przykładowe preparaty przeciwwirusowe do miejscowego leczenia opryszczki:

  • Herpex
  • Zovirax
  • Axoviral
  • Aciclovir
  • Erazaban
  • Hascovir Control
  • Heviran Comfort

Alternatywą dla maści, żelu czy kremu są plastry przeciwopryszczkowe. Oprócz skutecznego przeciwdziałania objawom infekcji wirusowej pozwalają na zamaskowanie występujących niedoskonałości. Plastry, podobnie jak wcześniej wymienione preparaty, mogą być stosowane jednakowo u dzieci i dorosłych.

Przykładowe plastry na opryszczkę wargową:

  • Compeed
  • Pasocare

Leki przeciwopryszczkowe mogą być stosowane również w postaci tabletek, co gwarantuje systemowe działanie. Oprócz acyklowiru dostępne są także preparaty zawierające pranobeks inozyny. Dlatego też do leczenia opryszczki można wykorzystać takie leki jak Groprinosin czy Neosine.

Ponadto można wykorzystać preparaty zawierające nieco mniej oczywiste rozwiązania. Przykładowo maść Lipis Help to dermokosmetyk, w którego składzie znajdują się takie komponenty jak cynk, wyciąg z melisy lekarskiej oraz cenne witaminy (tiamina, ryboflawina, witaminy B12 i C). Z kolei żel Tonisan to preparat przeciwdziałający objawom opryszczki przy pomocy kwasu krzemowego.

Dobór odpowiedniego leku na opryszczkę należy skonsultować z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Lesiak A., Narbutt J. „Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej.” Forum Dermatologicum 2017, 3(4): 147-151.
  2. Biało-Wójcicka E., Majewski S., Łoza K. „Opryszczka genitalna – profilaktyka zakażeń wirusem opryszczki.” Przegląd Dermatologiczny 2015, 102(1): 1-7.