Czy hydrokortyzon pomaga na opryszczke?

Czy hydrokortyzon pomaga na opryszczkę?

Leczenie opryszczki – grunt to zwalczyć przyczynę

Leczenie farmakologiczne infekcji wirusem ludzkiej opryszczki może być prowadzone w dwojaki sposób. W przypadku zakażenia ograniczonego do niewielkiego obszaru ciała przeważnie wykorzystuje się miejscową farmakoterapię – preparaty dzięki postaci kremów, maści, emulsji bądź żeli są nakładane bezpośrednio na miejsce objęte zmianami uwarunkowany przez wirusa HSV. Drugi typ leczenia farmakologicznego to terapia systemowa, która dotyczy pacjentów z rozległą infekcją opryszczkową. Wówczas leki mają postać kapsułek lub tabletek doustnych.
W obu przypadkach wykorzystuje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwwirusowym. Najczęściej w składzie leków na opryszczkę można znaleźć acyklowir lub denotywir. Substancje te odpowiadają za zahamowanie procesu replikacji chorobotwórczych wirusów, co jest możliwe bez równoczesnego oddziaływania na metabolizm komórek gospodarza.

Hydrokortyzon a leczenie opryszczki – czy jest rzeczywiście skuteczny?

Na rynku produktów leczniczych można natrafić na preparaty przeciwopryszczkowe o złożonym składzie. Oprócz jednej z wyżej wymienionych substancji o działaniu przeciwwirusowym zawierają też glikokortykosteroid – hydrokortyzon. Choć jego obecność może wydawać się nieuzasadniona, to w rzeczywistości okazuje się cennym wsparciem w procesie leczenia infekcji opryszczkowej.
Hydrokortyzon jest substancją, która podobnie jak inne glikokortykosteroidy, wykazuje właściwości przeciwzapalne. Oznacza to, że jego stosowanie w przypadku wirusa HSV będzie mieć na celu łagodzenie objawów wynikających z zakażenia chorobotwórczym patogenem. Niwelowanie stanu zapalnego jest pomocne w ograniczeniu uczucia świądu. Hydrokortyzonowi przypisuje się pozytywny wpływ na skrócenie czasu gojenia się ran i zmniejszenie obrzęków, co stanowi jeden z elementów wsparcia procesu regeneracji naruszonego stanu skóry.

Czy hydrokortyzon na opryszczkę jest dostępny bez recepty?

Leki z hydrokortyzonem są przeważnie możliwe do zakupu wyłącznie po okazaniu recepty lekarskiej. Niemniej jednak preparaty przeciwopryszczkowe z hydrokortyzonem są dostępne bez recepty. W polskich aptekach lek Zovirax Duo stanowi połączenie acyklowiru i hydrokortyzonu, który występuje w formie maści przeznaczonej do użytku zewnętrznego.

Hydrokortyzon na opryszczkę a przeciwwskazania

Najpopularniejsza infekcja opryszczkowa wiąże się z zakażeniem wirusem HSV-1, który określany jest mianem opryszczki wargowej. Przeciwwirusowe maści z hydrokortyzonem są wskazane do leczenia głównie tego rodzaju opryszczki.
Lek Zovirax Duo nie może być stosowany w innych infekcjach opryszczkowych tj. opryszczki gałki ocznej, genitaliów, czy jamy ustnej i nosa. W tych przypadkach zalecane są preparaty wyłącznie o działaniu przeciwwirusowym. Co więcej, opryszczka narządów płciowych powinna być leczona przy pomocy preparatów działających systemowo.
Warto też wspomnieć, że hydrokortyzon jest fotosensybilizatorem – lekiem potęgującym wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Oznacza to, że warga pokryta maścią przeciwopryszczkową z dodatkiem hydrokortyzonu jest bardziej narażona na poparzenie słoneczne np. podczas upalnego lata. W takim przypadku preparat Zovirax Duo będzie bezpieczniej stosować w porze wieczornej lub podczas pobytu w domu.

Bibliografia:

  1. Strand A., et al. „Safety and tolerability of combination acyclovir 5% and hydrocortisone 1% cream in adolescents with recurrent herpes simplex labialis.” Pediatric Dermatology 2012, 29(1): 105-110.
  2. Hull CM., Brunton S. „The role of topical 5% acyclovir and 1% hydrocortisone cream (Xerese) in the treatment of recurrent herpes simplex labialis.” Postgraduate Medicine 2010, 122(5): 1-6.
  3. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/hydrocortisone
  4. http://chpl.com.pl/data_files/2012-07-03_Zovirax_Duo_SPC_PL_01.03.2012_clean.pdf