jak leczyć opryszczkę genitalną

Jak leczyć opryszczkę genitalną?

Infekcje intymne są uciążliwym i wstydliwym problemem. Wirus opryszczki stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń genitaliów. Jak należy sobie z nim radzić? Które formy leczenia okażą się pomocne w zwalczaniu występujących niedogodności?

 

Opryszczka narządów płciowych – przyczyny i objawy

 

Wirus opryszczki HSV to patogen wyzwalający nieestetyczne zmiany skórne. Choć opryszczka kojarzy się przede wszystkim z niedoskonałościami w obrębie warg i ust, to opryszczka genitalna jest wywoływana przez inny typ wirusa. W przypadku opryszczki narządów płciowych problemem jest HSV-2. Infekcja występuje jednakowo u kobiet i mężczyzn.

Najczęstszą przyczyną opryszczki genitalnej jest bezpośredni kontakt z wirusem, co zwykle stanowi następstwo stosunku seksualnego (zarówno dopochwowego, jak i analnego i oralnego) bez odpowiedniego zabezpieczenia. Równie często powodem jest przenikanie patogenu przez wszelkie rany i otarcia w obrębie okolic intymnych. Oprócz tego należy wspomnieć, że infekcja wirusem HSV-2 może nastąpić w trakcie ciąży – w niektórych przypadkach ciężarna matka może doprowadzić do transmisji wirusa opryszczki na rozwijający się płód.

Sporym problemem w leczeniu opryszczki narządów płciowych jest fakt, że infekcja może rozwijać się przez długi czas w sposób utajony. Niemniej jednak symptomy pojawiają się zwykle do tygodnia od momentu potencjalnego zakażenia. Objawy opryszczki genitalnej to:

  • wzmożone napięcie skóry lub widoczne zaczerwienienie
  • niekomfortowe odczucia pieczenia, swędzenia lub mrowienia okolic intymnych
  • nieestetyczne zmiany dermalne w postaci surowiczych pęcherzyków, które mogą przerodzić się w owrzodzenia

Infekcja wirusem HSV może doprowadzić do osłabienia, gorączki, bolesnego oddawania moczu, bólu głowy, powiększenia węzłów chłonnych oraz stanu zapalnego prostaty u mężczyzn.

 

Na czym polega leczenie opryszczki genitalnej?

 

Podstawą przeciwdziałania wirusowi opryszczki jest zagwarantowanie okolicom intymnym odpowiednich warunków. Zaleca się wykorzystać zwiewną bieliznę, która jest wykonana z elastycznego i naturalnego materiału. Inną istotną kwestią jest zadbanie o prawidłową higienę genitaliów, co najlepiej osiągnąć poprzez dermokosmetyki zawierające w składzie kozie mleko. Dobrym sposobem są również niektóre zioła – najlepiej zastosować aloes, goździki, korę dębu, rumianek i wrotycz pospolity. Zioła w połączeniu z sodą mogą posłużyć do wykonania nasiadówek.

Niemniej jednak najskuteczniejszym sposobem na łagodzenie objawów opryszczki genitalnej jest farmakoterapia. Leki przeciwwirusowe to przede wszystkim preparaty zawierające acyklowir lub walacyklowir, które podawane są doustnie lub aplikowane miejscowo w obrębie występujących zmian. Środki farmakologiczne tego typu pozwalają ograniczyć namnażanie wirusa i przyśpieszyć proces gojenia się występujących objawów skórnych.

Oprócz tego warto zrezygnować z seksu. Ograniczenie współżycia powinno potrwać do całkowitego ustąpienia symptomów wskazujących na chorobę – prezerwatywy nie zapewniają dostatecznej ochrony przed wtórnym zakażeniem opryszczką.

 

Bibliografia:

  1. https://www.forumginekologii.pl/artykul/leczenie-zakazen-hsv-1-i-hsv-2-u-ciezarnych-z-zastosowaniem-acyklowiru
  2. https://dimedic.eu/pl/wiedza/opryszczka-narzadow-plciowych-przyczyny-objawy-i-metody-leczenia
  3. https://www.hellozdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-skad-sie-bierze-i-jak-sie-objawia/
  4. Maleszka R. „Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii.” Postępy Fitoterapii 2002, 3-4: 53-56.