Jak zapobiegać nawrotom opryszczki

Jak zapobiegać nawrotom opryszczki?

Zakażenie wirusem opryszczki stanowi jedną z najpopularniejszych i wyjątkowo uciążliwych infekcji skórnych. Czy istnieją skuteczne sposoby na przeciwdziałanie chorobie i zapobieganie jej nawrotom?

Co powoduje opryszczka? Objawy i następstwa

Wirus HSV-1, który odpowiada za rozwój opryszczki, przyczynia się do występowania nieestetycznych wykwitów wypełnionych surowiczym płynem. Pęcherzyki zazwyczaj pojawiają się  na wardze, w okolicy nosa i błon śluzowych. Osoby chorujące na opryszczkę skarżą się na występowanie dolegliwości bólowych, uciążliwego świądu, odczucie podrażnienia i pieczenia oraz widoczne zaczerwienie okolicy objętej procesem chorobowym.

Po kilku dniach pęcherze zaczynają pękać, co powoduje powstawanie nadżerek z surowiczym płynem. Nadżerki charakteryzują się wyjątkowo dużym bólem i powodują spory dyskomfort. Pęknięcie pęcherzyków opryszczkowych prowadzi do powstania ropnych pęcherzy, które wskutek uszkodzenia (np. w wyniku rozdrapania z powodu świądu) mogą zaowocować bolesnymi i trudno gojącymi się ranami.

Nawroty opryszczki – jak im zapobiegać?

Profilaktyka jest jednym z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie opryszczce i zapobieganie jej nawrotom. Warto więc zadbać o kilka istotnych kwestii, które powinny okazać się pomocne w walce z przeciwnościami.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Wirus opryszczki może wykorzystać fakt kiepskiego odżywiania. Jeżeli codzienna dieta nie dostarcza optymalnej ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, to na próżno oczekiwać dostatecznej ochrony organizmu przed infekcjami. Warto więc zadbać o świeże produkty, które zagwarantują dostęp m.in. do witamin A, C i E, cynku, miedzi, biotyny, kwasów omega-3 oraz selenu. Postaw na owoce, warzywa, ryby i owoce morze oraz roślinne oleje.

Optymalna ochrona przed mrozem

Opryszczka w nosie i na wargach to częsty efekt podrażnienia skóry, która uległa uszkodzeniu wskutek niskiej temperatury. Wirus HSV-1 bardzo często atakuje w sezonie jesienno-zimowym. Dlatego dobrze jest skorzystać z odpowiedniej ochrony na usta – oprócz szalików można zdecydować się na specjalne pomadki natłuszczające i nawilżające wargi, a pozostałą część twarzy warto zabezpieczyć poprzez kosmetyki.

Odpowiednia pielęgnacja i dezynfekcja

Skoro mowa o kosmetykach to warto pamiętać, że utrzymanie optymalnej higieny skóry twarzy powoduje znaczne ograniczenie ryzyka rozwoju opryszczki. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mających drobne rany i uszkodzenia – ich zanieczyszczenie może sprawić, że wirus HSV-1 bez najmniejszego problemu przeniknie do organizmu i spowoduje rozwój choroby. Ponadto warto przestrzegać regularnego mycia rąk, co ograniczy ryzyko nawrotu opryszczki.

Ziołowe wsparcie

Większość schorzeń i problemów o charakterze estetycznym może zostać rozwiązane za pomocą ziół. W przypadku opryszczki warto wypróbować rośliny, które wykazują właściwości antyseptyczne i ściągające, co pozwoli na ograniczenie opryszczkowych pęcherzyków. Melisa, szałwia, rumianek oraz wrotycz to najpopularniejsze surowce zielarskie, które pomogą w walce z uciążliwymi dolegliwościami. Oprócz tego dobrze jest wypróbować okłady wykorzystujące herbatę oraz sprawdzić dobroczynne właściwości miąższu ze świeżego aloesu. Za uzupełnienie można potraktować niewielkie porcje miodu, który wykazuje działanie pielęgnacyjne.

 

Bibliografia:

  1.   Lesiak A., Narbutt J. „Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej” Forum Dermatologicum 2017 3(4): 147-151.
  2.   https://ziolana.pl/na-opryszczke/
  3.   https://www.allecco.pl/artykuly/opryszczka-przyczyny-objawy-leczenie-jak-zapobiegac.html