Opryszczka – przyczyny i czynniki ryzyka
Herpes simplex, czyli wirus ludzkiej opryszczki jest patogenem przenikającym do organizmu przez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę na drodze bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną np. całowanie (HSV-1) lub zbliżenie seksualne (HSV-2). Ponadto zakażenie może nastąpić wskutek dotykania otwartych ran nieumytymi rękoma.
Po przedostaniu się wirusa do ludzkiego ustroju może dojść do bezpośredniego rozwoju infekcji bądź nastąpić jego uśpienie. W tym drugim przypadku wirus może ulec reaktywacji, co jest rezultatem oddziaływania określonych czynników. Mowa tu o:
- miesiączce,
- wyziębieniu,
- osłabienie organizmu,
- stresie i przemęczeniu,
- nadmierna ekspozycja na światło UV,
- niedożywieniu i związanymi z tym niedoborami witamin i minerałów.
Leczenie opryszczki – kiedy rozpocząć leczenie?
Podobnie jak przy innych chorobach, tak samo i w przypadku opryszczki duże znaczenie odgrywa moment rozpoczęcia leczenia. W myśl starej zasady: im szybciej tym lepiej. Z leczeniem opryszczki najlepiej wystartować wraz z pojawieniem się tzw. zwiastunów – nie są to jeszcze objawy infekcji, ale stanowią informację o fakcie rozwijającego się zakażenia. Zwiastuny opryszczki to:
- świąd,
- dolegliwości bólowe,
- mrowienie i pieczenie.
Powyższe dolegliwości mogą być odczuwane w jednym punkcie lub w kilku miejscach równocześnie. Po pewnym czasie wspomniane symptomy przeradzają się w stan zapalny i grudkę, które zostaje przetransformowana w pęcherzyk z surowiczym płynem, a następnie w nadżerkę lub owrzodzenie.
Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?
Najskuteczniejszym sposobem leczenia infekcji opryszczki jest stosowanie leków przeciwwirusowych aplikowanych punktowo w miejsca ze zmianami dermalnymi. W przypadku rozsianego zakażenia wykorzystywane są preparaty działające systemowo (np. kapsułki lub syrop). Najpopularniejszym lekiem jest acyklowir, który ma za zadanie hamować syntezę materiału genetycznego wirusa HSV. Innym wartościowym produktem leczniczym jest pranobeks inozyny, który oprócz działania antywirusowego wykazuje właściwości immunostymulujące. Co niezwykle istotne, acyklowir można z powodzeniem łączyć z pranobeksem inozyny – leki te nie wchodzą ze sobą w niebezpieczne interakcje, a to może zagwarantować większą skuteczność w kontekście leczenia opryszczki.
Czy można przyspieszyć leczenie opryszczki?
Farmakoterapia opryszczki może okazać się niemożliwa np. wskutek uczulenia na składniki aktywne leku. Wówczas można wykorzystać szereg domowych metod, które okażą się równie pomocne w przyspieszeniu procesu leczenia infekcji. Do walki z zakażeniem można wykorzystać:
- świeży sok lub żel na bazie aloesu,
- zimne okłady w celu łagodzenia bólu i zmian zapalnych,
- olejek z drzewa herbacianego lub po prostu okłady torebkami po zaparzonej herbacie,
- naturalną pastę na bazie oliwy z oliwek i cennych przypraw np. cynamonu, imbiru i goździków.
Ponadto zalecane jest zapewnienie organizmowi dostępu do cennych witamin i minerałów m.in. cynk, miedź, selen, biotyna czy witaminy A, C i E. Dlatego też zdrowa i zróżnicowana dieta jest jedną z podstaw w kontekście profilaktyki reaktywacji wirusa opryszczki.
Bibliografia:
- Lesiak A., Narbutt J. „Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej.” Forum Dermatologicum 2017, 3(4), 147-151.
- Salomon J., Szepietowski J. „Walacyklowir w leczeniu infekcji wirusowych skóry i błon śluzowych spowodowanych wirusami opryszczki i ospy wietrznej.” Przegląd Dermatologiczny 2012, 99(6): 707-715.
- Maleszka R. „Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii.” Postępy Fitoterapii 2002, 3-4: 53-63.