Hydrokortyzon - czy pomaga na opryszczkę?

Maść ze sterydem na opryszczkę

Infekcja wirusem opryszczki wywołuje widoczne i nieestetyczne pęcherzyki, które wyzwalają niezwykle uciążliwy świąd. Leczenie opryszczki najczęściej polega na stosowaniu preparatów antywirusowych, niemniej istnieją maści zawierające dodatek glikokortykosteroidów. Czy maści ze sterydem są dobrym rozwiązaniem na opryszczkę?

Maść na opryszczkę a glikokortykosteroidy

 

Farmakoterapia zakażenia wirusem HSV może być miejscowa lub systemowa. W pierwszym przypadku leki mają postać maści, kremów i żeli, które należy nałożyć na uprzednio zdezynfekowane miejsce ze zmianami opryszczkowymi. Preparaty te zawierają głównie składniki o działaniu przeciwwirusowym:

  • acyklowir np. Axoviral, Herpex
  • denotywir np. Vratizolin

Polscy pacjenci mogą walczyć z opryszczką przy pomocy leku złożonego, jakim jest Zovirax Duo. Oprócz przeciwwirusowego acyklowiru zawiera też dodatek związku z grona glikokortykosteroidów. Mowa o hydrokortyzonie, który często znajduje zastosowanie w łagodzeniu miejscowych problemów skórnych.

Przeciwwirusowa maść ze sterydem na opryszczkę

 

Czy połączenie leku o stosunkowo silnym i skutecznym działaniu przeciwwirusowym z glikokortykosteroidem jest w ogóle konieczne? Warto wspomnieć, że stosowanie samodzielnego hydrokortyzonu nie sprawdziłoby się w farmakoterapii opryszczki. Substancja znajduje jednak zastosowanie w leczeniu objawowym. Przeciwzapalne właściwości hydrokortyzonu sprawiają, że jest pomocny w łagodzeniu utrzymującego się świądu. Ponadto wspiera proces regeneracji skóry m.in. skracając czas gojenia się ran czy zmniejszając zmiany obrzękowe. Warto też dodać, że połączenie acyklowiru z hydrokortyzonem będzie wartościowe w zapobieganiu rozwojowi infekcji. Stosowanie tych dwóch składników gwarantuje skuteczną ochronę na wczesnych etapach zakażenia (tj. gdy pojawia się zaczerwienienie i mrowienie skóry).

Maść z acyklowirem i hydrokortyzonem jest dostępna bez recepty – takie połączenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób ze wzmożoną tendencję do nawrotów opryszczki. Nie jest jednak wskazana do użycia u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Gdy po leczeniu choroba nadal się utrzymuje, to wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Maść ze sterydem a światło

 

Leki zawierające hydrokortyzon muszą być właściwie przechowywane. Preparaty należy chronić od promieniowania słonecznego. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia reakcji fotodegradacji, która spowoduje, że produkt leczniczy straci swoje terapeutyczne właściwości. Wówczas kuracja lekiem nie przyniesie żadnych efektów ze strony hydrokortyzonu. Oprócz tego warto stosować maść wieczorami. Skóra pokryta maścią na opryszczkę ze sterydem zwiększa ryzyko fotowrażliwości skóry – promieniowanie słoneczne jest mocniejsze i tym samym znacznie łatwiej doprowadzić do poparzenia. Wspomina się również o możliwości występowania ciemnych przebarwień na skórze. W związku z tym warto być ostrożnym w trakcie użycia leków przeciwopryszczkowych z hydrokortyzonem np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Opryszczka genitalna a maść na opryszczkę z hydrokortyzonem

 

Połączenie acyklowiru i hydrokortyzonu jest rekomendowane w przypadkach infekcji wirusem HSV-1, który odpowiada za opryszczkę wargową. Wspomniany lek Zovirax Duo jest przeciwwskazany do użycia w obrębie oka, jamy ustnej, narządów płciowych i nosa. Ponadto w opryszczce genitalnej znacznie częściej dochodzi do rozpoczęcia leczenia systemowego przy pomocy tabletek z acyklowirem – dostępnych zarówno bez recepty (np. Hevipoint), jak i na zlecenie lekarza (np. Hascovir).

Bibliografia:

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Zovirax Duo
    (http://chpl.com.pl/data_files/2012-07-03_Zovirax_Duo_SPC_PL_01.03.2012_clean.pdf)
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=44
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=213
  4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=376
  5. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/hydrocortisone