Opryszczka w nosie

Opryszczka w nosie

Zmiany o charakterze opryszczkowym są jedną z najpopularniejszych chorób skór i błon śluzowych. Choć w większości przypadków opryszczka pojawia się na wardze, to niejednokrotnie problem ten może być zlokalizowany w obrębie nosa. Co jest przyczyną opryszczki w nosie? W jaki sposób należy jej przeciwdziałać?

Opryszczka w nosie – przyczyny

Pojawienie się opryszczki na skórze i błonach śluzowych nosa jest wynikiem zakażenia wirusem HSV-1, który odpowiada za występowanie „klasycznej” opryszczki wargowej – często określanej mianem zimna na ustach. Wirus zazwyczaj atakuje organizm przy ostanie nadmiernego osłabienia organizmu, co sprawia, że opryszczka jest częstym objawem współistniejącym dla przeziębienia i innych problemów dotyczących dróg oddechowych.

Jakie są objawy opryszczki w nosie?

Osoby borykające się z problemem opryszczki w nosie zwykle doświadczają typowych objawów dla tego wirusa tj. częstego kichania, uciążliwego świądu oraz niekomfortowego pieczenia błon śluzowych i skrzydełek nosa. Dopiero z czasem miejsce objęte infekcją HSV-1 powoduje pojawienie się innych symptomów jak nadmierne zaczerwienienie oraz bolesne pęcherzyki, które są wypełnione surowiczym płynem.

Utrzymujące się przez pewien czas pęcherzyki pękają, co prowadzi do tworzenia się bolesnych i trudno gojących się nadżerek. Następnym etapem choroby jest pojawienie się bolesnych i ropnych strupów – ich nagłe zniszczenie (np. wskutek niespodziewanego i nieostrożnego wycierania nosa chusteczką podczas kichania) może doprowadzić do powstawania ran.

Czy opryszczka w nosie jest zaraźliwa?

Specjaliści przestrzegają, aby pod żadnym pozorem nie dotykać powstających pęcherzyków. Opryszczka jest chorobą o podłożu wirusowym, co sprawia, że należy ją traktować jako problem o charakterze zakaźnym. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że po dotknięciu pęcherzy znajdujących się w okolicach nosa wirus zostanie przeniesiony na inne części twarzy.

W tym miejscu warto też podkreślić, że istnieje spore ryzyko zarażenia się opryszczką w nosie od innej osoby. Wirus HSV-1 należy do drobnoustrojów, którego transmisja odbywa się na drodze kropelkowej i kontaktowej. Dlatego też warto ograniczyć spotkania z osobami mającymi opryszczkę, m.in. nie korzystając ze wspólnych naczyń i sztućców oraz unikając bezpośredniego kontaktu (np. pocałunki).

Leczenie opryszczki w nosie

Przeciwdziałanie opryszczce jest ukierunkowane na złagodzenie występujących objawów i wyeliminowanie występujących wykwitów. Preparaty dostępne w aptece można zakupić bez recepty – żele, kremy, płyny i maści bazujące na acyklowirze umożliwiają wysuszenie uciążliwych zmian skórnych oraz złagodzić dolegliwości bólowe. Substancja czynna powoduje ograniczenie namnażania się wirusa. Leki z acyklowirem występują też w formie tabletek. Ta grupa preparatów jest szczególnie rekomendowana w przypadku, gdy opryszczka w nosie utrudnia drożność kanałów nosowych i utrudnia swobodne oddychanie.

W przypadku opryszczki dużą rolę odgrywa profilaktyka i styl życia. Przede wszystkim warto zadbać o zdrową i zróżnicowaną dietę, która dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów – niedobory powodują bowiem osłabienie odporności, co w pierwszej kolejności objawia się pogorszeniem kondycji skóry. Ponadto dobrze jest pamiętać o właściwej pielęgnacji twarzy. Podczas sezonu jesienno-zimowego należy wykorzystywać kremy natłuszczające skórę, aby uniknąć jej nadmiernego przesuszenia i nieestetycznego pękania. Otwarte rany stanowią bowiem idealne miejsce do wniknięcia wirusa, który może spowodować rozwój opryszczki w nosie i na wargach.

 

Bibliografia:

  1.   Lesiak A., Narbutt J. „Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej” Forum Dermatologicum 2017 3(4): 147-151.
  2.   https://www.hellozdrowie.pl/leczenie-opryszczki-w-nosie-kremy-tabletki-plastry-czy-wirus-opryszczki-moze-byc-niebezpieczny/#przyczyny-pojawienia-sie-opryszczki-w-nosie
  3.   https://www.medme.pl/artykuly/opryszczka-w-nosie-boli-bardziej-niz-zimno-na-ustach,67004.html