walacyklowir na opryszczke

Walacyklowir w leczeniu opryszczki

Skuteczność leczenia infekcji wirusowych jest w dużej mierze podyktowana odpowiednio dobraną farmakoterapią. Najistotniejszą kwestią jest właściwe dostosowanie leku do rodzaju patogenu powodującego chorobę. W przypadku opryszczki dużym powodzeniem cieszą się preparaty zawierające w składzie walacyklowir.

 

Opryszczka – przyczyny, rodzaje i objawy

 

Mianem opryszczki określa się chorobę wirusową, która jest wynikiem zakażenia HSV – Herpes simplex virus. W praktyce lekarskiej wyróżnia się dwa rodzaje wirusa HSV, które różnią się od siebie miejscem rozwoju infekcji:

  • HSV-1 wywołuje klasyczną opryszczkę wargową
  • HSV-2 powoduje opryszczkę narządów płciowych i odbytnicy

Niemniej jednak wirus ludzkiej opryszczki może rozwijać się w innych częściach ciała. Wówczas mowa o opryszczkowym stanie zapalnym, który może dotyczyć m.in. narządu wzroku oraz mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Najczęstszą przyczyną zakażenia HSV jest bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. W przypadku opryszczki wywołanej przez HSV-2 transmisja wirusa następuje poprzez ślinę, łzy lub wydzieliny pochodzące z narządów płciowych. Jeżeli chodzi o opryszczkę okolic ust, to zazwyczaj stanowi następstwo osłabionej odporności. Jest to zwykle efekt jednoczesnego działania kilku czynników m.in. nadmiernego stresu, niewłaściwego odżywiania, nieprawidłowej pielęgnacji skóry i współtowarzyszących infekcji górnych dróg oddechowych.

Objawami opryszczki są niewielkie wykwity w postaci grudek, które z czasem przeobrażają się w drobne i swędzące pęcherze z ropą. Lokalizacja zmian skórnych jest uzależniona od rodzaju wirusa – HSV-1 powoduje pęcherzyki w obrębie warg, a HSV-2 na prąciu lub kroczu i wargach sromowych. Pęcherze utrzymują się przez kilka dni, a następnie pękają i powodują powstawanie nadżerek.

 

Walacyklowir a leczenia opryszczki – korzyści

 

Acyklowir jest najpopularniejszym lekiem stosowanym w przeciwdziałaniu infekcji wywołanej wirusem opryszczki. Jednak dermatolodzy niejednokrotnie rekomendują użycie walacyklowiru – preparatu zaliczanego do grona proleków, który wykazuje sporą przewagę nad wspomnianym poprzednikiem. Jego główne zalety to:

  • wysoki poziom biodostępności
  • duża skuteczność terapeutyczna
  • sprawdza się w infekcji pierwotnej i wtórnej
  • możliwość zastosowania jednakowo dla HSV-1 i HSV-2
  • większa wygoda w trakcie leczenia – rzadsza aplikacja leku
  • bezpieczeństwo użycia – małe ryzyko występowania skutków ubocznych

Podanie pacjentowi leku z walacyklowirem sprawia, że substancja w krótkim czasie zostaje przekształcona do postaci aktywnego acyklowiru. Ten natomiast ogranicza namnażanie się wirusów HSV wskutek zahamowania syntezy wirusowego materiału genetycznego.

Inne wskazania do leczenie walacyklowirem:

  • półpasiec
  • cytomegalia
  • ospa wietrzna
  • mononukleoza zakaźna (wirus Epsteina-Barr – EBV)

Walacyklowir jest dostępny wyłącznie na receptę, a na polskim rynku figuruje pod postacią tabletek Vaciclor, które zawierają 500 mg substancji czynnej.

 

Bibliografia:

  1. Lesiak A., Narbutt J. „Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej.” Forum Dermatologicum 2017, 3(4): 147-151.
  2. Salomon J., Szepietowski J. „Walacyklowir w leczeniu infekcji wirusowych skóry i błon śluzowych spowodowanych wirusami opryszczki i ospy wietrznej.” Przegląd Dermatologiczny 2012, 99: 707-715.
  3. Opstelten M., Neven AK., Eekhof J. „Treatment and prevetion herpes labialis.” Canadian Family Physician 2008, 54(12): 1683-1687.
  4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=2147
  5. https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/walacyklowir-w-leczeniu-opryszczki-twarzy-polpasca-i-miejsc-intymnych-wygodne-dawkowanie-i-wyzsza-biodostepnosc